Na tej stronie...

Gdzie umieścić kod - w dokumencie czy szablonie?góra

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć wprost.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie wykorzystywana późniejsza aplikacja.
W szablonie można umieścić kod, jeżeli plik wynikowy (utworzony na podstawie szablonu), będzie musiał zawierać te same polecenia, co wzór (szablon).
Przykład
Utworzyłeś szablon delegacji. Pracownik go wypełnia i (on sam lub program) zapisuje ten plik pod określoną nazwą, w określonym katalogu. Każdą delegację pracownik ma obowiązek rozliczyć w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia, więc - co robi? - wraca do firmy, otwiera plik delegacji (utworzony na podstawie szablonu), wypełnia go, drukuje i...
... Szef po rozliczeniu przez pracownika delegacji, wstawia dane o terminach wyjazdów i powrotów, kosztach podróży do programu analityczno-księgowego i robi zestawienia, jednocześnie usuwając plik z określonego katalogu i katalogując go w innym miejscu.
Prawda, że przyjemne?
W dokumencie kod umieszcza się w każdej innej sytuacji. ;)
Przykład
Program ma za zadnie pobrać dane od użytkownika, odpowiednio je przetworzyć i zapisać, np w nowym dokumencie MS Word lub Excel, w określonej przez konstruktora aplikacji formie.
Nie oznacza to, że nie można tego wszystkiego umieścić w szablonie!

Zdradzę Ci sekret... dokument MS Excel tworzony na podstawie szablonu, to wierna kopia szablonu.

Więcej na ten temat znajdziesz w mojej książce.

Przetwarzanie danych z wielu skoroszytów i arkuszygóra

Zanim przejdę do prezentacji dalszych treści, wyjaśnienia wymaga fakt, iż często ludzie mylą pojęcia skoroszyt(zeszyt) i arkusz, używając tych słów zamiennie.
Otóż, skoroszyt(zeszyt) to plik MS Excel, a arkusz to taka tabela, która na dole ma swoją zakładkę, w tym pliku. Każdy skoroszyt może zawierać wiele arkuszy (min. jeden) i co najmniej jeden z nich musi być widoczny (Nie dotyczy to dodatku).

Arkusze

Przetwarzanie danych z wielu arkuszy w tym samym skoroszycie to nie problem.
Jeśli umiesz wyliczyć arkusze, to będziesz umiał się do nich dostać!Organizacja dokumentu, prezentacja danych (wykresy)góra
Import/Eksport danych do/z Excelagóra
Pozdrawiam
Maciej Łoś